Nytenkere, pionerer og mulighetsrom

Illustrasjons-/bannerbilde for Nytenkere, pionerer og mulighetsrom

Hva vet vi om kvinners rolle i vestlig musikkhistorie? Hvilke mulighetsrom fant de for å kunne skape ny musikk? Og hvordan vil vi fortelle om fortiden i framtiden? 

Åpningen av festivalen «Formødre» er et interaktiv foredrag med musikk- og kjønnsforsker ved UiT, Lilli Mittner. Foredraget gir innblikk i pågående og avsluttede forskningsprosjekter i feministisk musikkvitenskap og retter oppmerksomhet på nye, inkluderende narrativer om kvinner og musikk.

Foredraget arrangeres av Nordland Akademi for Kunst og Vitenskap i samarbeid med Senter for kvinne- og kjønnsforskning ved UiT Norges arktiske universitet. Arrangementet er en del av UiTs Kjønnsbevisstheitsveka som arrangeres hvert år i anledning av den internasjonale 8. mars feiringen. 

Holder du på med å utforske, skrive og formidle kulturhistorie gjennom feministisk praksis? Er du interessert i feministiske teorier for å se historiske kilder på nye måter? Vil du samarbeide på tvers av tradisjonelle disipliner innen kunstfagene og humaniora? Bli med på et nytt nordisk nettverk i feministisk kulturhistorie. Her finner du invitasjonen til oppstartsmøte 9. mars kl. 9. Alle er velkommen!
When: 07.03.26 kl 13.00–14.00
Where: Melbu (Vesterålen)
Location / Campus: Other
Zielgruppe: Besøkende
Contact: Lilli Mittner
E-mail: lilli.mittner@uit.no
Add to calendar