Utstillingsåpning "Læreren bygger samfunn"


I 2026 fyller lærerutdanninga i Norge 200 år. Norges arktiske universitetsmuseum feirer jubileet med en utstilling om lærerens rolle i samfunnet før og nå. Utstillingen ble åpnet i Tromsø i februar 2026 og den skal nå presenteres i Alta.
Alle husker en god lærer! I år er det 200 år siden den første lærerskolen i Norge åpnet, og det skjedde i nord. Seminaret på Trondenes ved Harstad utdannet lærere for både den norsk- og samisktalende befolkningen. Seinere flyttet utdanningen til Tromsø, og den er i dag en del av UiT Norges arktiske universitet.
Museet feire jubileet med en utstilling om lærerens rolle i samfunnet før og nå.
Vi har alle minner om skolegangen og lærerne, men kanskje er vi ikke like oppdaterte på hvilke utfordringer skolen står overfor i dag?
Med erfaringer fra fortidas lærergjerninger, også mørkere kapitler som fornorskninga og lærerstreiken under andre verdenskrig, ser utstillingen på hvem læreren var, hvem læreren er og hvem læreren kan bli i framtiden.
Utstillinga "Læreren bygger samfunn" åpnes torsdag 17. september kl. 18.00.
Velkommen!
Sted: UiT i Alta, Vinterhagen
Gratis inngang